10 tipů, jak zvládnout túry s malými dětmi

Tipy na cestování s dětmi

10 tipů, jak zvládnout túry s malými dětmi

 • 16.7.2023

Ať už se rozhodnete vyrazit na trek v Čechách nebo kdekoliv po světě, bude se vám hodit pár tipů na co nejhladší průběh, i když máte s sebou své ratolesti.

Vycházíme ze zkušenosti s našimi děti, a proto i vy vždycky berte v potaz fyzický fond a zkušenosti/dovednosti vašich dětí.

 1. Nepřecenit síly a terén - vždy berte v potaz, že děti chodí pomaleji a často se zastavují. Rovněž se vyplatí přizpůsobit výběr terénu počasí. U menších dětí si dejte pozor na štěrkovité a kamenité cesty, které podkluzují.
 2. Začněte od kratších tras a postupně přidávejte kilometry. Pozor na převýšení - kilometr po rovince rozhodně pro děti není stejný jako do kopce. My s Lilinkou začínali od kočárku, kde nebyla ráda, přes nosítko až ke krosničce. Lilinka je ale malý chodec odmalička. Vždy ráda chodila, takže jsme ji nikdy nemuseli nutit chodit. Krosničku jsme měli spíš pro zrychlení. Anežka se nosí ráda, ale snaží se napodobovat ségru, což je velká motivace.
 3. Motivace / zajímavý cíl cesty - pokud děti ví, že po cestě na ně čeká něco zajímavého, dobrého nebo cokoliv, co mají rády, hned se jim jde líp. Lilinka miluje zvířátka, takže pokud ví, že po cestě nějaká uvidíme, šla by světa kraj. Anežka se vždy zase těší na zmrzlinu.
 4. Dostatek jídla a pití - svačina je základ. Nikdy nesmí dojít jídlo a pití, jinak je zle. My vždy bereme nějakou svačinku, keksíky, ovoce a stejně tak taháte každému flašku s pitím plus jednu necháváme i v autě.
 5. Lékárnička - nejlepší je ji nikdy nepoužít, ale jistota je jistota. Máme vždy s sebou náplasti a dezinfekční sprej. Samozřejmě by se toho dalo nabalit víc, ale snažíme se nebezpečí předcházet.
 6. Zabavovat děti po celou cestu - hrát hry, stavět domečky pro skřítky, zpívat si, nechat je pohrát si… to vše se nám osvědčilo.
 7. Vzácné nebo oblíbené hračky schované na dně batohu a když je nejhůř s nadšením je vytáhnout. U nás to jsou zvířátka, Elsa nebo třeba Beruška a Černý kocour.
 8. Pořádná výbava (hlavně boty do terénu, žádné s hladkou podrážkou) a věci na převlečení. Všichni moc dobře víme, že u malých dětí jsou nečekané nehody na denním pořádku. Z naší zkušenosti - vždy, když zapomene např. náhradní kraťasy, jsou potřeba😁. Co se týče bot, na Mauriciu jsme holkám sehnali aspoň outdoorovou obuv z Decathlonu, v ČR je vyměníme za Keeny😊.
 9. Repelent se hodí snad všude na světě a stejně tak opalovací krém a pokrývka hlavy.
 10. Eso v rukávu - a když je jo nejhůř a brblání dosahuje nejvyššího stupně vytáhneme eso z rukávu - lízátko, nové dobrůtky apod. No co už😂

A nejdůležitější rada - když jsou v pohodě rodiče, budou si túru užívat i děti… většinou😂.