Recyklace na Mauriciu

Mauricius

Recyklace na Mauriciu

  • 23.7.2023

Třídění odpadu na Mauriciu byl pro nás poctivé třídiče zhýčkané možnostmi recyklace v Evropě opravdu tvrdý oříšek a zároveň velká výzva. Prakticky na každé pláži naleznete kontejner na třídění pet lahví, což je skvělé. Nicméně tímto to začíná a bohužel prakticky končí. Měli jsme velký problém nalézt třídění alespoň základních materiálů jako je papír, plast a sklo.

Na Mauriciu není zaveden žádný plošný systém recyklace, ale o třídění se stará několik místních společností, které se recyklaci věnují. Jednu takovou jsme kontaktovali, ale poté, co jsme se konečně dovolali a poslali fotky našich plastů jsme od nich z hrůzou zjistili, že z plastů recyklují opět pouze pet lahve. Takže prakticky čtvrt roku jsme si s sebou neustále vozili vytříděný odpad po našich ubytováních a tajně jsme doufali, že na dalším konečně nalezneme kontejnery určené ke třídění.

Další pokus jsme měli v nákupním středisku Bagatelle, kde kontejner na plasty byl dokonce značený na Google mapách. Přijeli jsme do Bagatelle na nákupy i s naším pytlem plastů a k našemu opět nemilému překvapení jsme zjistili, že kontejner sice na tomto místě kdysi stál, ale nyní po něm zbyla jen díra a kontejner byl očividně nadobro odvezen.

Konečně, až po třech měsících a našem ubytování na severu, jsme nalezli všechny potřebné kontejnery ke třídění v nákupní středisku La Croisette nedaleko Grand Baie. Konečně jsme se tak mohli zbavit našich odpadů a získat tak místo v domě pro další nezbytně potřebné hračky pro děti.

Praktické tipy: částečně nám se tříděním pomáhali přímo na některých ubytováních, kde jsme nechávali např. pytel s plasty a papír. Co se týká skla, tak jsme narazili na kontejner u některých nákupních středisek (např. Super U Tamarin) a dále poměrně velké množství lahví je zálohovaných. Např. láhve od piva a slazených perlivých nápojů, které se zde mimo plastů prodávají právě ve skle.