Největší výzvy řízení auta na Mauriciu

Mauricius

Největší výzvy řízení auta na Mauriciu

  • 23.7.2023

Co se týká řízení auta na Mauriciu, tak to tak nějak samo od sebe spadlo na mě. Takže i když byla splněna Barčina základní podmínka - automatická převodovka, protože s manuálem Barča prostě nejezdí, tak tentokrát bylo zádrhelem řízení vlevo. Když mě tady Barča začala poprvé navigovat, pochopil jsem proč. Strany si prohodila nejen v řízení auta, ale najednou pro ní z nějakého pro mě neznámého důvodu začala levá strana býti pravou a naopak. Takže dostat se do cíle první cesty bylo vskutku náročné. Brzy jsme raději začali používat výrazy k tobě/ke mě namísto vlevo/vpravo a pak už to bylo v pořádku.

Každopádně řízení vlevo je za mě celkem v pohodě, to bych jako zásadní problém neviděl, jde jen o zvyk. O zvyk a dále o vyhýbání se stresovým situacím, nebo alespoň u mě to tak platí. Mně k takové lehce stresové situaci stačilo vyzvedávat holky za strašného lijáku na autobusové zastávce a po vyzvednutí se otočit a jet zase zpět. Po otáčecím manévru jsem samozřejmě zcela automaticky a intuitivně zamířil do pravého pruhu a zanedlouho už mě problikává protijedoucí dodávka s nakvašeným řidičem ťukajícím si na čelo.

Další výzvou, alespoň opět z pohledu Barči, jsou všudypřítomná auta nehybně stojící podél vozovky, někdy vpravo, někdy vlevo, většinou v obou směrech na dvojité plné čáře, což plynulý provoz může lehce zkomplikovat. Nicméně stačí si osvojit zvyky místních a když jste "rozjetí" a máte před sebou stojící auto, tak jen šlápnete na plyn, problikáte protijedoucí vozidla jako upozornění na fakt, že máte tu kuráž a nic Vás nezastaví, no a prostě jedete. Takže ani toto za mě nevidím jako zásadní problém.

Dále je potřeba se připravit na velký počet motocyklů a skútrů. I v tomto případě počítejte s tím, že motorky vás budou předjíždět zprava i zleva a při husté dopravě navíc různě kličkují mezi auty, takže je třeba mít se obzvlášť na pozoru a kontrolovat zpětná zrcátka a obecně vše, co se děje kolem vás.

Nicméně, pro mě naprosto největší výzvou bylo řízení ve tmě a to zejména situace, když se u cesty prochází místní bez jakýchkoliv reflexních prvků. Kromě všudypřítomných chodců ve městech a u pláží jsme si také museli dávat pozor na neosvětlené cyklisty uprostřed cesty a v šeru na věčně nesvítící protijedoucí auta. Na druhou stranu možným problémem mohl být klidně i můj každoročně se zhoršující zrak a fakt, že mi ve tmě na silnici poslední dobou všechno tak nějak splývá dohromady. No až se doma vrátíme zpět k řízení vpravo, tak už ty noční jízdy raději nechám na Barče 😂.