Bench 828

Mauricius

Nejvyšší hora Mauriciu - "Bench 828"

  • 11.8.2023

828 m - přesně tolik měří nejvyšší vrchol Mauriciu a jmenuje se Piton de la Petit Riviere Noire, v mapách Google ho ale najdete ukrytý pod názvem Bench 828. Na vrcholu hory se totiž nachází ikonická lavička v národních barvách. Hora Le Morne byla v dubnu pro individuální turistiku zavřená, a proto jsme se rozhodli pro jiný vrchol a to rovnou ten nejvyšší.

Zaparkovali jsme na malém parkovišti 300m od Black River Gorges viewpoint (viz mapa pod článkem). Odtud sejdete cca 100m po silnici k začátku trailu. Cesta je velmi dobře značená a půjdete prakticky pořád rovně. Střídají se úseky z kopce a do kopce. V případě deštivých dní bude stezka velmi rozbahněná, je totiž krytá stromy, což je v horkých dnech vítané plus. Tím, že jdete lesem, rozhodně nezapomeňte na repelent.

Po cca 2km zdoláte vrchol Saint Denis s první vyhlídkou na Le Morne. Cestou k nejvyššímu vrcholu budete ještě míjet výhledy na vzdálené vodopády (pouze v případě dostatku vody)!! Těsně pod vrcholem ale začíná to pravé dobrodrůžo - výstup za pomocí lana. Tady se octnete na rozcestí - buď zvolíte tento dobrodružnější výstup s lanem nebo se vydáte delší ale bezpečnější úzkou lesní cestou vpravo. Pozor je tu ještě třetí cesta vlevo, která ovšem nevíme, kam vede.

My se vydali cestou s lanem, neboť jsem na první pokus tu úzkou lesní cestu nenašli. No, tohle bylo s dětmi opravdu náročné, ale vzhledem k tomu, že bylo sucho, tak jsme celý výstup zvládli. Výhled z vrcholu je opravdu překrásný. Vidíte Le Morne, La Tourelle, Ile aux Benitiers, NP Black River Gorges i jižní pobřeží. Takovou malou povinností je vyfotit se na oné ikonické lavičce. Doporučuji vyjít na túru co nejdříve - snižujete riziko mraků, co zakryjí výhledy.

Cestu zpátky jsme volili “tu bezpečnější”. A opravdu - pro děti je ideální. Půjde nejprve po hřebenu a na rozcestí odbočíte doprava a zanedlouho jste zpátky na hlavni trase.👍 Zpátky k autu už jdete stejnou cestou.

Celkové převýšení 400m a 7 km v nohách nám všem daly zabrat. Byla to pro nás všechny prozatím nejnáročnější trasa. Neustále střídání “z kopce, do kopce” už ke konci unavovalo i mě. Ve zkratce - za suchých podmínek je trasa schůdná pro všechny zdatné děti.👍

Mapa

Další obrázky